czw. Paź 17th, 2019

Świat humoru

ekobuszmenka.pl

Najpopularniejsze memy o politykach

4 min read

Memy zadomowiły się w naszej kulturze na dobre i są obecnie uznawane za formę przekazu treści, taką jak artykuł, wpis czy film video. Zazwyczaj zamieszczane są w zamiarze podjęcia określonego tematu, odniesienia do trwających wydarzeń czy wywołania pożądanej reakcji u odbiorcy. Memy, podobnie jak demotywatory przyjmują postać śmiesznych obrazków, niezależnie czy ich podstawę stanowi zdjęcie czy format graficzny. Dominujący jest, więc aspekt humorystyczny, który zapewne spełnia różne funkcje i ma na celu odniesienie zamierzonych skutków. 

Dlaczego w dzisiejszych czasach powszechnym tematem memów jest polityka? Gdybyśmy cofnęli się kilkanaście lat wstecz, zauważymy, że problemy społeczno- polityczne, już wtedy były przedmiotem wystąpień satyryków, a sami politycy obiektem żartów i porównań. Nie wspominając już o latach wcześniejszych, kiedy panowała cenzura, a kamuflowane wyśmiewanie się z obecnej władzy, było jedynym sposobem na poruszenie kwestii o zabarwieniu politycznym i poradzenie sobie z trudną sytuacją, panującą w kraju. Pomimo, że czasy się zmieniły, technika poszła do przodu, inne są ludzkie upodobania i potrzeby, zamiast kabaretu mamy stand- up, zamiast książek e- booki, a artykuły czytamy w formie elektronicznej. Kontekst społeczny pozostaje ten sam. Dziś po prostu znaleźliśmy sobie o wiele prostszy i szybszy sposób przekazu w postaci mema, jako, że jesteśmy pokoleniem graficznym, najskuteczniej trafiają do nas formaty wizualne.

Szczególnie popularne są memy o polskich politykach. Wspomniane memy głównie polegają na uchwyceniu śmiesznego momentu w zachowaniu danej osoby lub dziwnego, karykaturalnego wyrazu twarzy. Starsza forma mema, jaką jest demotywator w większej mierze zakłada użycie tekstu, w celu wyjaśnienia prezentowanego dowcipu lub pozostawienia paru słów komentarza na temat sytuacji z obrazka. Mem głównie opiera się na części graficznej, lakoniczny tekst służy spotęgowaniu żartu, który wybija się od razu, kiedy tylko spojrzymy na obrazek. Zachowania polityków w mediach oraz podczas spotkań z wyborcami rodzą wiele okazji do stworzenia obrazków, które są wrzucane w otchłań internetu, a w wyniku rosnącej popularności stają się memami. Czasem nawet mogą przerodzić się w znak rozpoznawczy określonej osoby. Znamy sytuacje, kiedy mem jest tak mocno kojarzony z politykiem, że słysząc jego nazwisko mamy przed oczami właśnie ten, konkretny obraz graficzny. Memy o politykach, które zdobywają największą popularność niejednokrotnie stają się kultowymi memami, które zakorzeniają się w naszej kulturze jak przysłowia lub zapożyczenia, a my często używamy ich zamiast słów, znaków interpunkcyjnych czy emotikonek.      

Jakie są najpopularniejsze memy o politykach? 

Nie każdy polityk jest dobrym materiałem na mema. Bardzo rzadko spotykamy grafiki z Beatą Szydło czy Rafałem Trzaskowskim. Z kolei najbardziej memicznym politykiem jest Prezydent RP Andrzej Duda. Co jest tego przyczyną, tak naprawdę nikt nie wie, być może chodzi o mimikę twarzy, karykaturalność danej osoby, kontrast pomiędzy wyglądem i zachowaniem, a prezentowanymi wartościami.

Coraz częściej pojawiającą się w memach twarzą, jest Jarosław Kaczyński. Uważany przez wielu ludzi, za świetny materiał do żartów, ze względu na niski wzrost, niemiły wyraz twarzy oraz jego prywatne zaplecze, chociażby fakt, że jest kawalerem i mieszka z czterema kotami.

Niekiedy przedmiotem memów stają się, również wypowiedzi polityków, wynikające z ich niewiedzy, a czasem po prostu będące wynikiem ludzkich omyłek. Przykładem może być znany nam wszystkim San Escobar wymyślony przez Witolda Waszczykowskiego.

Ostatnio gorącym tematem stał się strajk nauczycieli i bierność rządu wobec zaistniałej sytuacji, z tego względu internet jest zapełniony memami z Anną Zalewską, a właściwie jej wiecznie uśmiechniętą buzią, pomimo tragicznej sytuacji polskiego szkolnictwa.

Ciekawym zjawiskiem jest fala memów z Aleksandrem Kwaśniewskim, która zalewa internet od kilku lat i nic nie wskazuje na to, żeby prezentowany koncept wyszedł z mody. W tym przypadku obiektem żartów nie jest wygląd polityka, ani jego charakterystyczny sposób zachowania, a zamiłowanie do picia alkoholu.

Podobnie sytuacja przedstawia się, jeżeli chodzi o memy z Lechem Wałęsą, które z kolei wywodzą się z jego słynnych powiedzeń i idiolektu. Czy tworzenie memów jest przestępstwem? Sądzę, że treści tworzone w granicach dobrego smaku i otwierające ludziom oczy na problemy natury społeczno- politycznej nie są niczym złym. Poza tym nie zapominajmy, że politycy to, również osoby publiczne, wszystko co robią i co wychodzi z ich ust, odbija się szerokim echem w opinii publicznej, a także pozostaje w czeluściach internetu na długie lata. 

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.